Jednoduché riešenia, aby si ľudia prihlásili trvalý pobyt v Bratislave

Autor: Matúš Vallo | 2.11.2018 o 12:53 | (upravené 2.11.2018 o 13:08) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1215x

Desaťtisíce obyvateľov bez trvalého pobytu znamenajú pre Bratislavu výpadky v podobe deasiatok miliónov eur ročne.

Navrhli sme zásadné riešenie, aby si ľudia mohli sami určiť, v ktorej obci budú poukázané ich dane z príjmov. Zákon nateraz žiaľ v parlemente nedostal podporu koalície. Existujú však aj iné menšie riešenia, ktoré pomôžu súčasný stav zlepšiť bez potreby zmeny legislatívy, o ktorú sa samozrejme budeme tiež ďalej snažiť.   

V Bratislave sa každoročne predá niekoľko tisíc bytov, približne 5000 bytov za rok 2017 v novostavbách   a výrazne viac v starších bytoch. Niektoré byty sú investičné určené na prenájom alebo kratšie ubytovanie. Podľa vyjadrení odborníkov na reality sa viac ako 80 % bytov kupuje na trvalé bývanie. Práve ľudia, ktorí kupujú byty sú hlavní adepti na prihlásenie si trvalého pobytu. 

Pomôžeme ľuďom, ktorí si kupujú nehnuteľnosť rovno si prehlásiť aj trvalý pobyt.

Ľudia nemajú radi úrady a najradšej by všetky dôležité zmeny vybavili naraz. Najviac nemajú radi, keď sa musia na úrady vraciať. Aj to je dôvod, prečo tu stále žije mnoho ľudí, ktorí aj vlastnia nehnuteľnosti, ale stále nemajú trvalý pobyt. Nekritizujeme, naopak, chceli by sme im pomôcť.

Čo keby Vám trvalý pobyt vybavil realiťák?

Pri predaji väčšiny bytov a domov v Bratislave je aktívny realitný maklér, alebo pri novostavbách už priamo developer. Jedným z dokumentov, ktoré by mohli podpisovať kupujúci popri uzatváraní kúpnej zmluvy,  úvere a založení bytu v banke, by mohol byť aj súhlas s prehlásením trvalého pobytu a na matriku by ho mohol zaniesť splnomocnený realiťák. ​

Je dosť bežné, že náklady na poplatok v katastri pri nezrýchlenom vklade a poplatky na overenie podpisov platí priamo realitná kancelária alebo developer, ktorí nezriedka ponúkajú rôzne darčeky, bonusy i benefity.  Keby k nim pridali napríklad aj úhradu správneho poplatku v cene 4,50  EUR na osobu,  potrebného na zmenu občianskeho preukazu, pomohli by tým nielen vlastným klientom, ale aj vlastnej značke a reputácií a hlavne spravodlivému poriadku s trvalým pobytom v Bratislave.

Z pozície primátora by som inicioval stretnutia so zástupcami realitných kancelárií a navrhol im spoluprácu s mestom pri poskytovaní takejto služby. 

Matúš Vallo, Bratislavčan s dobrým tímom a plánom.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako vyšachovať developera? Na východe sa zrodil kuriózny nápad

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.


Už ste čítali?