Spravodlivé delenie daní pre Bratislavu

Autor: Matúš Vallo | 5.10.2018 o 12:53 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1932x

Chcem spravodlivé platenie daní pre všetkých, ktorí žijú v Bratislave a nemajú tu trvalý pobyt. S poslancom Jozefom Mihálom sme predložili návrh zákona, ktorý umožní nebratislavčanom presmerovať svoje dane do Bratislavy. ​

V Bratislave žije podľa rôznych odhadov od 77 tisíc až do 250 tisíc ľudí viac, ako hovoria oficiálne údaje na základe trvalých pobytov. Žijú v Bratislave, pracujú tu, parkujú, cestujú, vozia deti do škôlok, sú to reálni obyvatelia nášho mesta. Lenže nemajú trvalý pobyt a Bratislavčania na nich musia doplácať. Ich dane končia v rozpočtoch miest a obcí, kde už dávno nebývajú. 

Je to rovnako nespravodlivé, ako keby sme k Bratislave pripojili mesto veľké ako Prešov, ale nepridali nič do rozpočtu mesta. Bratislave takto podľa tiezveho odhadu uniká na podielových daniach až 39 miliónov eur ročne.

Od ostatných kandidátov na primátora, vrátane súčasného, počúvame, že ľudia si majú prihlásiť trvalý pobyt. Toto už počúvame 20 rokov, hoci vieme, že pre mnohých ľudí to je zložitá a často až nemožná úloha. Žiadne konkrétne riešenia pre jej zjednodušenie sme zatiaľ nepočuli.

Naše riešenie má už podobu novely zákona, ktorú predkladáme do parlamentu. Náš plán je zjednodušiť systém, odstrániť túto anomáliu, ponúknuť protihodnotu a priniesť skokový nárast financií pre Bratislavu. Chceme zjednodušiť celý systém a umožniť ľuďom, ktorí tu žijú, platiť dane tu – aj bez podstúpenia zložitého a dlhotrvajúceho procesu prihlásenia trvalého pobytu.

Preto sme spolu s Jozefom Mihálom, podpredsedom strany SPOLU – občianska demokracia, pripravili novelu zákona o hlásení pobytu občanov, ktorá dáva občanom možnosť slobodne si určiť, ktorému mestu a obci chcú presmerovať svoje podielové dane, napriek tomu, že žijú v podnájme a nevedia si prihlásiť trvalý pobyt.

Táto novela má za cieľ priniesť spravodlivé delenie daní tak, aby Bratislava finančne získavala z toho, že do nej prichádzajú žiť ľudia z iných častí Slovenska. Nemyslím si, že je správne kritizovať ľudí, ktorí tu nemajú trvalý pobyt. Je načase dať im riešenie a jednoduchú možnosť, ako začať platiť dane v Bratislave. Som si istý, že veľa z nich, má Bratislavu rado a nechcú, aby na nich doplácala.

Je úlohou mesta umožniť nebratislavčanom platiť dane v Bratislave jednoduchším spôsobom a v druhom kroku ponúknuť protihodnotu. Tou protihodnotu môže byť aj parkovacia politika, ktorá zvýhodní ľudí, ktorí tu platia dane.

Ivo Nesrovnal v riešení daní od mimobratislavčanov zlyhal. Kampaň Prihlás sa nefunguje. Počet ľudí prihlásených na trvalý pobyt sa nezvýšil. Vychádzame pritom z údajov, ktoré nám poskytli mestské časti. Kampaň je neúspešná preto, lebo ľudia žijúci v podnájme si nemajú ako prihlásiť trvalý pobyt, keďže k tomu potrebujú súhlas vlastníka. Naše riešenie im dáva reálnu ponuku ako začať platiť dane Bratislave. Teraz je úlohou poslancov parlamentu posunúť do druhého čítania novelu, ktorá bude spravodlivá voči Bratislave.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako vyšachovať developera? Na východe sa zrodil kuriózny nápad

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.


Už ste čítali?